Edice Prameny
Kniha by neměla chybět v knihovnách lovců i milovníků psů všech plemen vyšlechtěných k lovu. V úvodu knihy kynolog, iniciátor a mecenáš tohoto vydání MUDr. Vlastimil Novotný o knize uvádí: „Překlad knihy J.-B. Samata, která vznikla ve zlatých časech kynologie ve Francii, kdy se v chovu dbalo na vyváženost exteriéru a specifičnosti loveckých vlastností jednotlivých plemen psů. Publikace přehledně mapuje jednotlivá lovecká plemena tehdejší doby a je doplněna komentářem o těchto plemenech v současné době.“ Pro porovnání je přílohou přetisk starší české brožurky K. Hrubého Chov a cvičení psů stavěcích. Pes je průvodcem lovce, je to jeho přítel ve špatných, stejně jako v dobrých dnech, věrný a oddaný pomocník, kterému často nechybí nic jiného, než promluvit. A právě lovcům věnujeme toto album, ve kterém jsou představena a popsána všechna plemena loveckých psů. Na připojených ilustracích jsou zobrazeni krásní představitelé popisovaných plemen, kteří získali nejvyšší ocenění na psích výstavách, a tudíž každý z nich reprezentuje prototyp příslušného plemene. Originální akvarely těchto psů jsou povětšině dílem uznávaného malíře zvířat P. MAHLERA a talentovaného mladého umělce F. CASTELLANA. Popisy pocházejí od již zemřelého J.-B. SAMATA, který byl po dlouhá léta členem porot při většině psích výstav a jehož kompetence a úsudek byly nezpochybnitelné. Do češtiny z francouzského překladu v roce 2021 přeložila Helena Dvořáková.
891 Kč detailPublikace navazuje na autorovu monografii „Z dějin mysliveckého písemnictví“ (DRUCKVO, Praha 2011), ve které byly soustředěny jeho studie týkající se literatury a jejích tvůrců. V současné monografii jsou shrnuty autorovy příspěvky věnované dalším kulturním oblastem – hudbě a výtvarnému umění. Biografickými studiemi komponistů a výtvarníků, kteří se svými díly obrazili v myslivosti, se autor zabýval několik desetiletí, konkrétně v údobí let 1979 až 2010. Většinou při příležitosti životních jubileí těchto osobností uveřejnil v časopise MYSLIVOST i v jiném tisku za tuto dobu 114 příspěvků. Naši myslivci tak měli příležitost seznámit se s životopisy významných osobností jak našich, tak i zahraničních, kteří se svými hudebními kompozicemi nebo výtvarnými díly zapsali nesmazatelně do dějin nejen kultury, ale i myslivosti. Vydavatelství DRUCKVO, spol. s r.o. se rozhodlo shromáždit a zachovat tyto studie v souhrnné knižní podobě. Publikujeme též několik autorových kompletních pojednání (Bohyně lovu ve výtvarném umění, Náměty zvěře a lovu ve vlámském a holandském malířství aj.). Záměrem je, aby náš vydavatelský počin přispěl k trvalé propagaci myslivecké kultury nejen v našich mysliveckých kruzích, ale i v široké veřejnosti. Motto: VLIV LOVECTVÍ A MYSLIVOSTI NA CELOU OBLAST KULTURY JE NEZASTUPITELNÝ. NÁMĚTY ZVĚŘE, LOVU A MYSLIVOSTI, POSTAV MYSLIVCŮ A VŮBEC PŘÍRODY OBOHATILY KULTURU LIDSTVA SNAD NEJVÍCE ZE VŠECH OBORŮ LIDSKÉ ČINNOSTI. (Tradice v myslivosti 1999)
229 Kč detailKniha by neměla chybět v knihovnách chovatelů pointerů, lovců i milovníků psů všech plemen vyšlechtěných k lovu. Z anglického originálu vydaného v roce 1902 do francouzštiny přeložil roce 1906 BARON JAUBERT, do češtiny z francouzského překladu v roce 2017 přeložila Helena Dvořáková. V úvodu knihy kynolog, iniciátor a mecenáš tohoto vydání MUDr. Vlastimil Novotný uvádí: „Tato kniha jistě není určena široké veřejnosti, ale možná osloví opravdové chovatele a vyvolá u nich zamyšlení nad podstatou chovu stavěcích psů a loveckých psů vůbec.
454 Kč detailPublikace má podtitul „O literárních dílech a autorech od starověku až po současnost“. Čtenáře seznámí s nejvýznamnější světovou i českou literární produkcí a s jejími tvůrci. Jde o jedinečné dílo, ve kterém nakladatelství shromáždilo statě známého mysliveckého publicisty, znalce myslivecké kultury doc. MUDr. JAROMÍRA KOVAŘÍKA, CSc., publikované v průběhu třech desetiletí v různých mysliveckých časopisech, kalendářích, sbornících. Autor obdržel za tuto publikaci r. 2012 Uměleckou cenu ČMMJ za literární díla odborná. Soubor statí předkládaný čtenářům je v našem i v cizím mysliveckém písemnictví zcela ojedinělý. Pojednání o konkrétních loveckých či mysliveckých spisech anebo o významných mysliveckých spisovatelích začal autor publikovat v 70. letech 20. století, v roce 1976; od té doby se touto tématikou zabývá nepřetržitě. Do roku 2010, tedy za 35 let počet takto zaměřených autorových statí dosáhl počtu přes 260! Časový rozsah zahrnuje nejvýznamnější tvůrce a jejich myslivecké či s myslivostí související spisy od starověku až po současnost. Studie byly uveřejněny většinou buď k výročí vydání pojednávaného díla anebo k význačným výročím - připomínkám životních dat autorů. Toto literární bohatství bylo publikováno v mysliveckých časopisech, kalendářích, sbornících, monografiích. Aby čtenář, myslivec i nemyslivec, získal ucelený přehled o tomto jedinečném literárním souboru, rozhodli jsme se autorovy rozptýlené statě soustředit buď v originálním znění nebo alespoň v souhrnných výtazích. Čtenář se tak dostatečně seznámí s rozsahem té nejvýznamnější světové i naší literární myslivecké produkce a s jejími tvůrci.
397 Kč detail